Skip to main content

PUBLICATION OF GOVERNORS’ DETAILS AND REGISTER OF INTERESTS

CURRENT GOVERNORS

Full Name Category of Governor Appointing Body
(in accordance with the Instrument of Government)
Date of Appointment Term of Office Committees Governor Serves On Positions of Responsibility (eg chair or vice-chair
of the GB or Committee of the GB)
Relevant Business/Pecuniary Interests Governance roles in any other educational establishments Relationship between Governors and members of the school staff
(including spouses, partners or relatives)
Edward Acton Foundation Diocese of East Anglia 1/4/2020 4 years Performance & Standards  

 

 

 

   

 

Cristina Alves Martins Parent Governing Body 22/6/2020 4 years Performance & Standards (vice-chair)  

Vice-chair of Performance & Standards Committee

 

 

   

 

Ruth Burrows Staff St Alban’s staff 1/3/2022 4 years    

 

 

 

   

 

Lia Campos Foundation Diocese of East Anglia 1/10/2018 4 years Performance & Standards, Resources (chair)  

Chair of the GB
Chair of Resources Committee

 

 

   

 

Patrick Coughlin Foundation Diocese of East Anglia 1/3/2019 4 years Resources  

 

 

 

   

 

Tanatsa Jingura Local Authority Local Authority 21/8/2020 4 years Resources (vice-chair)  

Vice-chair of Resources committee

 

 

   

 

Joseph McCrossan Headteacher       Performance & standards, Resources    

 

   

 

Keith Menary Parent Governing Body 25/11/2020 4 years      

Director, Primrose Creative Arts

   

 

Sarah Smith Foundation Diocese of East Anglia 1/11/2021 4 years Performance & Standards, Resources    

 

   

 

Josephine Wager Foundation Diocese of East Anglia 1/2/2016 4 years Performance & standards (chair) Vice-chair of the GB, Chair of Performance & Standards sub-committee  

 

   

 

Michael Yelton Foundation Diocese of East Anglia 1/2/2020 4 years Resources    

 

   

 

PREVIOUS GOVERNORS (SERVED AT ANY POINT OVER THE PAST 12 MONTHS)

Full Name
Category of Governor
Appointing Body
(in accordance with the Instrument of Government)

Date of Appointment

Date Stepped Down

Committees Governor Serves On

Positions of Responsibility
(eg chair or vice-chair
of the GB or Committee of the GB)

Relevant Business/Pecuniary Interests

Governance roles in any other educational establishments

Relationship between Governors and members of the school staff
(including spouses, partners or relatives)

Janet Muir Staff Staff 1/1/2015 17/12/2021 Performance & Standards  

 

   

 

Fr Alan Hodgson Foundation Diocese of East Anglia 1/12/2020 9 June 2022      

 

   

 

 

 

 POINT OF CONTACT FOR GOVERNING BODY

Name of Clerk

Rachael Beale

 

Structure of Governing Body

  • 2 Parent Governors
  • Headteacher
  • 1 Staff Governor (currently vacant)
  • 1 Local Authority Governor
  • 7 Foundation Governors

 

Standing Orders and Terms of Reference for Committees (documents included on the website or relevant link)

 

Governing Body of St Alban’s Catholic Primary School

ATTENDANCE RECORD AT GOVERNING BODY AND COMMITTEE MEETINGS 2021-22

           

 

Full Governing Body Meetings

Full Name, Category of Governor

3/2/2021

21/4/2021

7/7/2021

7/10/2021

1/2/2022

Edward Acton (Foundation)

P

P

P

P

P

Cristina Alves Martins (Parent)

P

P

A

A

P

Lia Campos (Foundation)

P

P

P

P

P

Patrick Coughlin (Foundation)

P

P

F

P

P

Fr Alan Hodgson (Foundation)

P

P

P

P

A

Tanatsa Jingura (Local Authority)

P

P

A

P

P

Joseph McCrossan (Headteacher)

P

P

P

P

P

Keith Menary (Parent)

P

P

P

P

P

Janet Muir (Staff)

P

P

P

P

 

Sarah Smith (Foundation)

A

P

P

P

P

Josephine Wager (Foundation)

P

P

P

P

P

Michael Yelton (Foundation)

P

P

P

P

P

Attendance Key: P= Attended A = Absent with the consent of the governing body (apologies accepted) F = Failed to attend or Absent without the consent of the governing body

Sub-committees

Full Name,

Category of Governor

Resources

Performance & Standards

13/9/2017

Date of Meeting

Date of Meeting

Date of Meeting

Date of Meeting

Date of Meeting